Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

blazejki 13W dniu 3 lutego 2017 r. na Mszy św. o godz. 18.00 ks. proboszcz Jan Zając poświęcił jabłka. Były to już piąte nasze „Błażejki”, na które zostali zaproszeni sadownicy z owocami do poświęcenia. Pan Stanisław Szwed z Podłęża ofiarował owoce na to święto. Po Eucharystii jabłka zostały zabrane do domów.

Popularność Świętego Błażeja przejawiała się w ludowych zwyczajach. Lud widział w św. Błażeju opiekuna zwierząt domowych, czcił go jako patrona od chorób gardła i krwotoków. W dniu św. Błażeja święcono chleb, wino, wodę i owoce (głównie jabłka), używane później w chorobach gardła. Święcone jabłka dawano do zjedzenia w chorobie gardła. Takie jabłko dawano też zwierzętom, głównie bydłu, przy zadławieniu się. Poświęcano też świece zwane „błażejkami”, którymi dotykano chore gardło.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 261 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.