W sierpniu, miesiącu pięknych uroczystości religijnych, wspominamy także wiele przełomowych wydarzeń, które zaważyły na losach naszej ojczyzny.
Pierwsze wydarzenie patriotyczne obchodzimy już 1 sierpnia, 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy w nim uczestniczyli i oddali swoje często młode życie na Ołtarzu Ojczyzny, ale i o współczesnych Polakach, aby kochali i troszczyli się o Polskę w kraju czy poza jej granicami.

Drugie ważne wydarzenie patriotyczne łączy się z Uroczystością religijną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, 95. rocznica Bitwy Warszawskiej tzw. „Cudu nad Wisłą” i święto Wojska Polskiego. W tym dniu kierujemy nasz wzrok ku niebu, tam skąd również w 1920 roku przyszła pomoc dla naszej Ojczyzny. Walczącym wtedy nad Wisłą żołnierzom, zarówno polskim, jak i rosyjskim ukazała się Niewiasta obleczona w słońce. Dlatego, myśląc o naszych żołnierzach walczących wtedy, ale też i o tych, którzy mają nas strzec dzisiaj, módlmy się za nich w dzień ich święta. Maryja Wniebowzięta, która wspomogła 95 lat temu polskich żołnierzy w walce, dziś zaprasza także każdego z nas do podjęcia duchowej walki z naszymi wadami i grzechami.

Szczególnie w miesiącu sierpniu podejmijmy abstynencję i módlmy się o trzeźwość w naszej Ojczyźnie, w rodzinach i nas samych.

Sierpień to czas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę z każdego zakątka naszego kraju. Wielu podziwia tych, którzy podejmują trud „Rekolekcji w drodze”. Piesze pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych jest fenomenem na skalę światową. Modlitwa w czasie pielgrzymowania jest jeszcze poparta wyrzeczeniami, niewygodami i trudem znoszenia spiekoty czy deszczu w ciągu dnia. Pielgrzymi niosą do swej Matki intencje własne, bliskich czy też naszej Ojczyzny.

26 sierpnia w Polsce z całym Kościołem oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie w Jej częstochowskim wizerunku. W tym miejscu w XIV wieku, książę opolski Władysław wybudował na Jasnej Górze klasztor dla ojców paulinów i oddał im pod opiekę obraz Czarnej Madonny. W 1717 roku wizerunek został uroczyście ukoronowany, a Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce. Przez wieki tam Polacy składali i składają Bogu przez Maryję swoje bóle i radości, a kopie tego wizerunku stały się naszym znakiem rozpoznawczym. W tym dniu dziękujemy Miłosiernemu Bogu, że dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych w Polsce i na całym świecie.