sw-krzysztofStare przysłowie „Bez Boga ani do proga”, będące wyrazem mądrości ludowej, nie straciło po dziś dzień nic ze swej aktualności - mówi ono po prostu jak bardzo człowiek w swym życiu potrzebuje Bożego błogosławieństwa.
Współczesny postęp techniczny niesie ze sobą wielkie możliwości rozwoju człowieka, ale przynosi również liczne zagrożenia. Dotyczy to także rozwoju środków transportu.
Dlatego jutro, w dniu 25 lipca 2015 r. zapraszamy Wszystkich do udziału we Mszy św. a bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. wieczornej na obrzęd błogosławieństwa kierowców i pojazdów mechanicznych.

Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co „niosący Chrystusa”. Tak też jest przedstawiany w ikonografii – jako młodzieniec, a jeszcze częściej olbrzym, przechodzący przez rzekę, który na barkach niesie Dzieciątko Jezus, a w ręku trzyma kostur podróżny albo maczugę.

Św. Krzysztof jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli głównych patronów. Patronuje pielgrzymom, flisakom, żeglarzom, kierowcom, modniarkom oraz jest patronem lekkiej śmierci.

Według tradycji – święty Krzysztof- rzymski żołnierz - był olbrzymem i miał niezwykłą siłę. Został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.).
Wielu kierowców na co dzień oddaje się w opiekę świętego Krzysztofa. W samochodach wożą obrazki i medaliki z wizerunkiem patrona.

Modlitwa
Boże, który mocą swojego słowa stworzyłeś cały wszechświat i dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem oraz moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli; spraw, aby pojazdy, dzieło Twoje i pracy ludzkiej, dzięki Twemu błogosławieństwu służyły dla dobra człowieka, jego pracy i wypoczynku.
Za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tych pojazdów, od wszelkich nieszczęść duszy i ciała, aby bezpiecznie mogli dojechać do wyznaczonego celu.