Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Wielki Piątek to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. O godz. 12.00 Jezus został ukrzyżowany, a o godz. 15.00 zmarł.
W Wielki Piątek przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy a o godz. 15:00 została odprawiona Godzina Miłosierdzia z modlitwą w uniżeniu. O godz. 17:30 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej a po nim niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Księża i Liturgiczna Służba Ołtarza weszli w ciszy do kościoła a po dojściu do ołtarza ksiądz Wojciech Ciupak przez chwilę leżał krzyżem.

Następnym elementem obchodów Wielkiego Piątku była Liturgia Słowa Bożego. Odczytany został z podziałem na role opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii, którą wygłosił ks. Sylwester Utnik w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecił Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem krzyż ks. Wojciech Ciupak wznosił przed ołtarz. Stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii krzyż został ucałowany najpierw przez księży a potem przez liczną Liturgiczną Służbę Ołtarza i zostawiony przed ołtarzem, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Po adoracji krzyża ksiądz Wojciech przeniósł z Ciemnicy Najświętszy Sakrament i wiernym udzielona została Komunia św.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Po zakończeniu liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną został procesyjnie przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji - Grobu Pańskiego. Na ołtarzu przy Grobie Pańskim wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem (symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa). Gorzkimi żalami rozpoczęła się adoracja, która trwała do godz. 23:00. Grobu Pańskiego strzegli Panowie Strażacy z Ochotniczej Straży pożarnej w Dzikowie.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 265 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.