medalik 14W poniedziałek 27 listopada 2023 roku wspominaliśmy Najświętszą Maryję Pannę Niepokalaną, objawiającą Cudowny Medalik. W tym dniu na zakończenie Mszy św. o godz. 18:00 Pani Marta Wilk Prezydent Legionu Maryi pod wezwaniem Róży Duchownej z naszego kościoła opowiedziała historię Cudownego Medalika – znanego też jako Medalik Niepokalanego Poczęcia.

„Pomoc na trudne czasy – tak zwany jest medali, który upamiętnia niezwykłe objawienie Matki Bożej francuskiej zakonnicy – nowicjuszce Zakonu Szarytek, Katarzynie Laboure w Paryżu w 1830 roku. Matka Boża poprosiła, była wybito medalik według wzoru jaki ustaliła. Dwa lata później prośba Maryi została spełniona…” – mówiła Prezydent Legionu Maryi.

Następnie opisała co przedstawia medalik – „Jedna strona to postać Maryi Niepokalanej z rozłożonymi rękami, z których na ziemię spływają promienie licznych łask. Wokół postaci jest napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.” Strona druga to duża litera M a wokół niej dwanaście gwiazd. Litera M złączona z krzyżem przypomina nam, że Maryja jest naszą Współodkupicielką. Pod literą są dwa serca: jedno serce otoczone cierniową koroną, drugie przebite mieczem. To Serca Jezusa i Maryi zjednoczone w bólu i miłości do ludzi.”

„Wielkim orędownikiem Maryi i propagatorem Cudownego Medalika był św. Maksymilian Maria Kolbe – kapłan i męczennik. Pisał on tak: Jej medalik rozdawać, gdzie się tylko da: i dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na nią w naszych czasach. A już tym, co do kościoła nie zaglądają, do spowiedzi boją się przyjść, z praktyk religijnych szydzą, z prawd wiary się śmieją, zagrzęźli w błoto moralne albo poza Kościołem w herezji przebywają – o tym, to już koniecznie medalik Niepokalanej ofiarować i prosić, by zechcieli go nosić, a tymczasem gorąco Niepokalaną błagać o ich nawrócenie. Wielu nawet wtedy radę znajduje, gdy kto nie chce w żaden sposób przyjąć medalika. Ot po prostu wszywają go po kryjomu do ubrania i modlą się, a Niepokalana prędzej czy później okazuje, co potrafi... Dużo jest zła na świecie, ale pamiętajmy, że Niepokalana potężniejsza i Ona zetrze głowę węża piekielnego”

„Maryja objawiając się siostrze Katarzynie Laboure powiedziała: Wszystkie osoby, które nosić go będą na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością. Obietnica została potwierdzona przez niezliczoną ilość udzielonych łask. Pierwotna nazwa medalika to Medalik Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na liczne uzdrowienia, nawrócenia i inne łaski otrzymane, jak wierzono, za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny przez osoby noszące ten medalik, zaczął on być powszechnie nazywany Cudownym Medalikiem”. – zakończyła pani Marta Wilk.

Na koniec Mszy św. ksiądz proboszcz Jan Zając pobłogosławił cudowne medaliki, które następnie członkowie wspólnoty Legionu Maryi rozdali wszystkim obecnym w kościele.