boze cialo 2023Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – zwana skrótowo Boże Ciało ma charakter adoracyjny - w tym czasie czczony jest Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie. Najświętszy Sakrament został ustanowiony przy Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus dał Apostołom władzę, aby zamieniali chleb i wino w Jego Ciało i Krew. Władza ta przeszła następnie na biskupów i kapłanów i do dziś wierni przyjmują Ciało i Krew Chrystusa pod postacią Eucharystii.

W Polsce uroczystości Bożego Ciała przypadają w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). W 2023 roku Boże Ciało obchodziliśmy 8 czerwca. O godzinie 9:00 wierni zgromadzili się w naszej świątyni i licznie przed nią, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Zając w asyście ks. Stanisława Wdowiaka.
Ksiądz Sylwester Utnik wygłosił w czasie eucharystii homilię. Po Mszy św. wyruszyliśmy w procesji ulicami osiedla Dzików, publicznie manifestując wiarę i celebrację Eucharystii. Podczas procesji niesione były święte obrazy, feretrony i śpiewane pieśni dziękczynne. Procesja prowadziła do 4 ołtarzy, przy których czytane były fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Piękna pogoda w dniu Bożego Ciała sprzyjała celebracji uroczystości, na której uczestniczyło bardzo dużo osób w tym mnóstwo rodzin z małymi dziećmi. Dziewczynki ubrane w stroje komunijne, stroje ludowe lub piękne sukienki sypały płatki kwiatków przed Najświętszym Sakramentem niesionym przez księży posługujących w naszym kościele pod baldachimem niesionym przez Panów Strażaków OSP Dzików. W procesji szło również dużo chłopców w różnym wieku, którzy dzwonili małymi dzwoneczkami na trasie wiodącej remontowanymi ulicami osiedla Dzików.
Szliśmy w procesji aby dać publiczny wyraz, czym jest dla człowieka Eucharystia, przebłagać za Jej znieważenia, prosić o błogosławieństwo dla rodzin i urodzaje. Szliśmy z pokorą i radością dając świadectwo, że w tej małej białej Hostii jest ukryty Chrystus.
Po procesji do czterech ołtarzy, w świątyni ksiądz proboszcz Jan Zając pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem.