Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

straz 05Jak co roku 4 maja w dzień Święto Floriana swoje święto obchodzą strażacy. Święto obchodzone jest w dniu upamiętniającym męczeńską śmierć świętego Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę.

W tym szczególnym dla Strażaków dniu o godz. 18:00 została odprawiona Msza św. w Ich intencji na którą przeszli Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na Dzikowie. Ksiądz Sylwester Utnik, który przewodniczył Eucharystii i ks. Stanisław Wdowiak przywitali Panów Strażaków, dziękując Im za posługę dla ludzi i ofiarną służbę ale także za zaangażowanie w naszą wspólnotę parafialną. „…Zawsze są w gotowości idąc na pomoc drugiemu człowiekowi. Dlatego prosimy aby ich patron Florian wypraszał dla nich potrzebne łaski.” – powiedział ks. Sylwester Utnik.
W wygłoszonej homilii ksiądz Sylwester Utnik mówił: „…Czujemy dumę kiedy dzisiaj patrzymy na naszych braci Strażaków, którzy naśladując swojego patrona, naśladują Go przez to, że wyznają wiarę w Chrystusa, wyznają tą przynależność skoro dzisiaj przybyli tu do naszej świątyni aby pokłonić się najpierw Chrystusowi, Matce Najświętszej i swojemu patronowi św. Florianowi. To świadczy o tym, że jest w nich wielka wiara i miłość do Pana Boga i swojego patrona. Wiemy też, że ich obowiązki, zadania są nieraz niełatwe, można powiedzieć że niekiedy niebezpieczne. Ale kiedy idą ratować ludzkie życie to patron św. Florian im towarzyszy. W momencie kiedy podejmują akcje ratownicze patron wyprasza Im odwagę, siłę i wytrwałość. Nasi bracia strażacy okazują dobre serca względem Pana Boga, względem naszej wspólnoty parafialnej kiedy przychodzi chwila dekoracji zawsze są w gotowości służyć Panu Bogu, kościołowi i Ojczyźnie. Kiedy potrzeba modlić się i czuwać przy Grobie Pańskim zawsze wyrażają swoją gotowość…”

Rodowód powstania formacji strażackiej w Tarnobrzegu sięga roku 1862, kiedy to w nocy z dnia 5 na 6 czerwca spłonęło niemal całe miasto. W wyniku pożaru spłonął min. kościół OO. Dominikanów, a także dworek Jachowiczów w Dzikowie.

Kolejne pożary nawiedziły Tarnobrzeg jesienią 1884 roku i latem 1888 roku. Po tych pożarach Zarząd Miasta Tarnobrzega podjął decyzję powołania pierwszej „Straży Ogniowej” z siedzibą przy obecnej ulicy T. Kościuszki. Straż Ogniowa Ochotnicza w Tarnobrzegu została zarejestrowana w dniu 23.04.1876 r.

Natomiast w 1891 r. powołano w Dzikowie płatną straż pożarną zwaną wtedy Straż Ogniową, która przekształciła się zarejestrowała jako Ochotnicza Straż Pożarna w Dzikowie w dniu 16.01.1904 r.

W roku 1927 miał miejsce duży pożar pałacu hrabiego Tarnowskiego w Dzikowie, w wyniku którego spłonęły olbrzymie zbiory biblioteczne i historyczne. Z pożarem zamku walczyła miejscowa ludność oraz słabo wyposażona w tym czasie Ochotnicza Straż Pożarna z Dzikowa. W akcji gaszenia pożaru i ratowania bezcennych zbiorów historycznych zginęło 9 osób. W miarę upływu lat nastąpił rozwój miasta i przemysłu co w efekcie wymusiło zmiany organizacji systemu bezpieczeństwa pożarowego.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.