piatek 12Drugim dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek - dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Tego dnia, według tradycji, wspomina się Jego męczeńską śmierć na krzyżu.
Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia. W naszym kościele przez cały dzień wierni modlili się przy Ciemnicy a o godz. 15.00 została odprawiona Koronka do Miłosierdzia z modlitwą uniżenia. W Wielki Piątek Jezus - jako Najwyższy Kapłan - składa swojemu Ojcu Ofiarę ze swojego życia. Dla podkreślenia doniosłości tego faktu w tym dniu żaden kapłan, nawet papież, nie odprawia Mszy świętej.

Dlatego też o godz. 18:00 została odprawiona liturgia Męki Pańskiej, a wcześniej ksiądz proboszcz Jan zając poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Wielkopiątkowa liturgia rozpoczęła się od procesji wejścia do obnażonego ołtarza. Procesja odbywała się w ciszy i zakończyła się gestem prostracji głównego celebransa ks. Sylwestra Utnika czyli położeniem się krzyżem przed ołtarzem. W ten sposób kapłan oddał cześć ołtarzowi, który symbolizuje Chrystus.
Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Sylwester Utnik, zaś proboszcz Jan Zając wygłosił Słowo Boże. Najważniejszym elementem wieczornej Liturgia Męki Pańskiej była uroczysta adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż został wyniesiony przed ołtarz, gdzie ks. Sylwester Utnik stopniowo go odsłaniał. Następnie kapłani i Liturgiczna Służba Ołtarza całowali rany Jezusa na krzyżu. Po Adoracji Krzyża  nastąpiła Komunia święta.

Po zakończeniu liturgii Pan Jezus pod postacią eucharystyczną został procesyjnie przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej Grobem Pańskim), gdzie Gorzkimi żalami rozpoczęła się adoracja. W czasie adoracji wierni podchodzili do krzyża, który został ustawiony przed ołtarzem, przyklękali i symbolicznym ucałowaniem oddawali cześć krzyżowi, na którym umarł Jezus Chrystus.
Grobu Pańskiego strzegli do godz. 24:00 panowie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na Dzikowie.