czwartek 27Wieczorem 6 kwietnia 2023 roku w Wielki Czwartek o godz. 18:00 została odprawiona uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Triduum Paschalne, sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa.
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. proboszcz Jan Zając z udziałem ks. Sylwestra Utnika i ks. Stanisława Wdowiaka.

Na początku Eucharystii przedstawiciele wspólnoty parafialnej w imieniu wszystkich wiernych złożyli kapłanom podziękowania za posługę jaką pełnią i słowo, jakie głoszą oraz życzyli Im by dalej dzielili się wiarą, której mają w sobie tak wiele, oraz dalej wspierali nas parafian.

W dalszej części Eucharystii pośród bicia dzwonów i dzwonków odśpiewywany został hymn „Chwała na wysokości Bogu” i od tego momentu zamilkły dzwony aż do Gloria w Wigilię Paschalną. Do tego czasu w liturgii zamiast miłych dźwięków dzwonków używane będą drewniane kołatki ze swoim żałobnym brzmieniem.

W wygłoszonej homilii ks. proboszcz Jan Zając powiedział: „…Ta dzisiejsza liturgia Wielkiego Czwartku powinna zapisać w naszej pamięci i w naszym sercu to, że powinniśmy służyć: służyć w małżeństwie, w rodzinie. I my jako kapłani abyśmy służyli tu w świątyni.”
- „…Kościół jest dla wszystkich – i dla tych, którzy kochają Boga i dla tych, którzy szczerze Boga szukają i potrzebują Bożego miłosierdzia. Bo tak jak mówił papież Franciszek „kościół to jest szpital dla grzeszników”. Tu przychodzimy jako ludzie słabi, grzeszni aby się leczyć, aby powstawać z naszych grzechów. I chociaż dzisiaj świat stawia kościół pod pręgierzem różnych oskarżeń, to prorok Izajasz przypomina nam, że jesteśmy „błogosławionym szczepem Pana”, jesteśmy „Sługami Boga”. Kościół zawsze będzie Chrystusowy, choć do niego należą grzeszni ludzie i grzeszni kapłani. Kościół jest Chrystusowy, bo tu jest Chrystus, tu jest świętość kościoła, jakim jest Chrystus, jakimi są święte sakramenty. A my grzeszni ludzie przez sakrament pokuty chcemy wraz z Chrystusem zasiąść do stołu. Dziś w Wielki Czwartek dziękujemy Panu Jezusowi za sakrament kapłaństwa i za to, że z miłości ku ludziom został z nimi w Najświętszym Sakramencie. Został z nami po to abyśmy Go adorowali, ale również po to aby być dla nas pokarmem na życie wieczne.”

Po homilii, nastąpił obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, symbolizujący gest umycia nóg, jakiego dokonał Chrystus w wieczerniku podczas ostatniej Wieczerzy, posługując tym niewolniczym gestem swoim apostołom.

Po zakończonej Mszy św. Najświętszy Sakrament procesyjnie został przeniesiony do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy zwanej Ciemnicą. Przez cały wieczór trwała adoracja Najświętszego Sakramentu a o godz. 22.00 do 23.00 został odmówiony różaniec święty prowadzony przez Wspólnotę Legion Maryi w intencji kapłanów, a po nim Koronka do Miłosierdzia Bożego. Adorację zakończyła Godzina święta trwająca od 23:00 do 24:00.