zawierzenie jozefowiW dniu 20 marca 2023 r. w Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele po Mszy św. wieczornej dwóch mężczyzn dokonało zawierzenia św. Józefowi. Zawierzenie było poprzedzone 33-dniowymi rekolekcjami przygotowującymi do zawierzenia.

Ksiądz proboszcz Jan Zając na zakończenie Eucharystii powiedział: „…Kilka osób chce dziś powierzyć się św. Józefowi, dziękując Bogu za osobę tego świętego, tak szczególnego i tak bardzo ważnego w Kościele i życiu każdej, każdego z nas. Chcemy, by ten akt zawierzenia doprowadził nas do żywej i prawdziwej wiary, do Boga w Trójcy Jedynego, a także dał łaskę pełnego naśladowania św. Józefa.
- Mamy to szczęście, że w naszym kościele w prawej nawie znajduje się obraz z wizerunkiem św. Józefa." – powiedział ks. proboszcz.

Po Mszy św. poprosił mężczyzn by uklęknęli przed ołtarzem i odczytali Akt zawierzenia św. Józefowi. Po odczytaniu Aktu zawierzenia św. Józefowi, w którym prosili by przyjął ich pod swą Ojcowską opiekę ksiądz proboszcz Jan pobłogosławił indywidualnie mężczyzn.

Św. Józef był prawdziwą głową Świętej Rodziny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był zwyczajnym rzemieślnikiem, który utrzymywał siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, metalu czy też kamieniu. Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, był opiekunem i wychowawcą Jezusa Chrystusa. Obecnie jest opiekunem – patronem Kościoła powszechnego.

W Ewangeliach, które poświęcają św. Józefowi 26 wierszy jego imię (z języka hebrajskiego oznacza "Pan przydał, obdarzył”) pojawia się 14 razy. Nie odnotowano żadnego słowa, które byłoby przez niego wypowiedziane, dlatego w teologii określa się go często mianem człowieka, który przemawiał czynami, a jego prawe i sprawiedliwe postępowanie stawiane jest za wzór. To on odgrywał główną rolę w wydarzeniach związanych z dzieciństwem Jezusa – jemu Pan Bóg dawał polecania za pośrednictwem anioła odnośnie do losów Dziecięcia