Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

popielec 11Środa Popielcowa 22 lutego 2023 roku rozpoczęła czas Wielkiego Postu, który trwać będzie przez 40 dni i zakończy się Świętami Wielkanocnymi, konkretnie Wielkim Czwartkiem, który wypada w tym roku 6 kwietnia.
Tego dnia w naszym kościele zostały odprawione Msze święte, podczas których kapłani posypywali głowy wiernych popiołem. Jest to dzień, w którym zmienia się także kolor szat liturgicznych księży. Od tego dnia do Świąt Wielkiej Nocy, sprawujący Msze święte, będą ubierać się w fioletowe ornaty. Fiolet w Kościele katolickim oznacza pokutę.

Na początku Mszy św. o godz. 15:20 ksiądz proboszcz Jan Zając powiedział:
„Rozpoczynamy Wielki Post. To 40 dni naszego przygotowania do najważniejszych wydarzeń zbawczych i czas duchowej odnowy. Rozpoczynamy ten Wieli Post od przyjęcia na nasze głowy popiołu, znaku naszej ułomności, naszej przemijalności. Nasza duchowa przemiana ma się dokonać za pomocą takich trzech filarów: modlitwa, post i jałmużna. Sam Pan Jezus podpowiada nam dzisiaj jak skutecznie je praktykować.”

W wygłoszonej homilii ks. proboszcz Jan powiedział:
„…W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus podaje nam te 3 filary, te 3 drogowskazy, które pozwalają na odpokutowanie popełnionych przez nas grzechów. Tymi drogowskazami są modlitwa, post i jałmużna. Najważniejsze dobre uczynki. Te 3 drogowskazy mają nas przeprowadzić przez ten czas Wielkiego Postu, przez te 40 dni. Dzisiaj ten czas rozpoczynamy.
Pierwszy ten drogowskaz to modlitwa. Modlitwa jest także uczynkiem miłosiernym co do duszy. Niektórzy faryzeusze, jak słyszeliśmy w ewangelii modlą się stając na rynkach miast aby jak najwięcej osób ich widziało. Aby ci co ich zobaczą mogli ich podziwiać, chwalić za ich pobożność, za ich modlitwę. Chrześcijanin ma czynić to zupełnie inaczej. Chrześcijanin ma wejść do swej izdebki i tam się modlić w cichości. Ma modlić się z dala od ludzkich oczu. A jednak ma być świadomy, że oczy Boże są cały czas na niego zwrócone…”

„…Drugi drogowskaz to jałmużna. Jałmużna jest uczynkiem miłosierdzia. Jałmużna to dostrzeżenie potrzeby bliźniego. Ale nie tylko zauważenie ale przede wszystkim zaradzenie tej potrzeby…”

„…Trzeci drogowskaz to post. Jednak samo to powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów czy napojów nie jest jeszcze postem. Post to nie jest jakaś dieta. Dietę stosujemy by poprawić jakoś kondycję naszego organizmu. Kiedy zaś podejmujemy post ważna jest motywacja religijna. Zwracamy się do Boga i ze względu na niego odmawiamy sobie tego co jest nam konieczne do życia tu na ziemi a więc pokarm czy napój. Przy pomocy postu połączonego z wytrwałą modlitwą możemy pokutować za nasze grzechy…”

Odzwiedzający

Odwiedza nas 197 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.