Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

chorzy 11W sobotę, 11 lutego 2023 r., w liturgiczne święto Matki Bożej z Lourdes, obchodzony był XXXI Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Chorego wybrane przez papieża Franciszka brzmiało: „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia.”

W tym dniu w naszym kościele podczas każdej Mszy świętej wierni otrzymali Sakrament Chorych, który polegał na namaszczeniu przez kapłana czoła i dłoni wiernych olejem świętym. Po każdej Mszy św. udzielane było również indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – tak jak udzielne jest codziennie o godz. 16.00 błogosławieństwo w Lourdes.

Namaszczenie chorych nie jest sakramentem dla umierających, ale przeznaczone jest dla tych, którzy znajdują się stanie ciężkiej i niebezpiecznej choroby. Do przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych zachęcane są także osoby w podeszłym wieku, choćby nie występowały u nich objawy rozpoznanej choroby.

Przez namaszczenie chorych i modlitwę kapłana Kościół poleca chorych Chrystusowi, aby ich podźwignął i zbawił. Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężać i odzyskać zdrowie, jeśli to jest pożyteczne dla zbawienia jego duszy.

Jako dzień obchodów Ojciec Święty Jan Paweł II wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu. Pisząc o swojej inicjatywie papież podkreślił, że celem Dnia Chorego jest pobudzenie wrażliwości całego Kościoła „na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej”. Już wtedy papież sam był osobą cierpiącą, rok wcześniej bowiem zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 246 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.