Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

blazejkiW piątek 3 lutego 2023 roku obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, patrona w chorobach gardła. Kościół czci św. Błażeja nie tylko jako męczennika, ale od końca XIII wieku również jako jednego z tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Na Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18:00 ksiądz Sylwester Utnik poświęcił przyniesione do kościoła jabłka, które następnie ministranci rozdawali parafianom. Zgodnie z tradycją poświęcone jabłka dawano do spożycia cierpiącym na ból gardła.

W ten dzień podczas Eucharystii wieczornej miał miejsce jeszcze jeden z ciekawszych obrzędów, który i w naszym kościele jest obchodzony. Po końcowej modlitwie ksiądz Sylwester Utnik i ks. Jan Zając małymi poświęconymi wcześniej świecami, zwanymi „błażejkami”, udzielali błogosławieństwa dotykając gardeł parafian, wypowiadając słowa modlitwy, w której za wstawiennictwem św. Błażeja prosili „…niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości.”

W tym dniu warto sobie szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. To nie dotyk świecami gardła ma moc uzdrawiania - jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.

Święty Błażej jest patronem m.in. kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe; jest także patronem chorwackiego miasta Dubrownik. Jego kult był znany na całym Wschodzie i Zachodzie. Przyzywany podczas chorób gardła, opiekun zwierząt.

Został aresztowany i uwięziony. W lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.