Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

wlk sob 25Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. W naszym kościele przed Liturgią Wigilii Paschalnej została odprawiona nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 19.00. Całość uroczystości rozpoczął obrzęd światła – został poświęcony ogień i zapalono nowy Paschał, którego światło jest symbolem wiary, symbolem Chrystusa, który jest światłością świata. Paschał został procesyjnie wniesiony do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny był widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełniła cały kościół.

Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń (Orędzie Paschalne) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalszą częścią liturgii paschalnej była Liturgia Słowa, czytania przeplatane psalmami. Przypominały one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Liturgia Chrzcielna była kolejnym elementem przeżywanych obrzędów. Tej nocy powrócił po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Ksiądz proboszcz Jan Zając dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, prosząc o ich wstawiennictwo.
Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Ostatnią część stanowiła Liturgia Eucharystyczna, która była dziękczynieniem Bogu za dar Chrystusowego Zmartwychwstania.

W wielu kościołach w Polsce liturgię Wigilii Paschalnej kończy procesja rezurekcyjna wokół kościoła. W naszym kościele trzymamy się staropolskiej tradycji, która mówi, że procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wczesnym rankiem.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.