Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

wlk czw 28Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadł 14 kwietnia, Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspomina mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Wieczorem w naszym kościele parafialnym Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum. Przed rozpoczęciem liturgii opróżniono tabernakulum, w którym przez cały rok jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Msza Święta Wielkiego Czwartku miała bardzo uroczysty charakter. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Stąd też na początku Eucharystii przedstawiciele parafian wręczyli księżom posługującym w naszym kościele – ks. proboszczowi Janowi Zając, ks. wikariuszowi Sylwestrowi Utnik i ks. Seniorowi Stanisławowi Wdowiak bukiety kwiatów i złożyli podziękowania za dotychczasową posługę kapłańską, trud i ofiarowany czas, za wszelkie dobro, którego doświadczamy, życząc wszelkich łask Bożych na dalszą swoją pracę kapłańską.

Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jan Zając mówiąc:”… Dzisiejszy dzień ukazuje nam przede wszystkim Jezusa, który „umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował”. To szczególne święto miłości, która poucza uczniów, aby umywali sobie wzajemnie nogi, która wydaje siebie w Eucharystii i pozwala się pojmać, aby oddać życie za zbawienie świata….”
- „Wielki Czwartek jest dniem miłości i pojednania. Pan Jezus umywa nogi, ustanawia Eucharystię i ogłasza nowe przykazanie: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem, abyście i wy miłowali się wzajemnie. Po tym poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość mieć będziecie jedni ku drugim”. Aby wypełnić tak ważne przykazanie do końca tak jak On, tak co do czasu, jak i zaangażowania, trzeba ciągle karmić się Ciałem i Krwią Jezusa. On wciąż nas zachęca: „Bierzcie i jedzcie”. A to godne, częste pożywanie Ciała i Krwi Pańskiej będzie zadatkiem chwalebnego zmartwychwstania, bo Pan Jezus nas zapewnił: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. – mówił ks. proboszcz.

Po homilii ks. proboszcz Jan Zając obmył stopy dwunastu wiernym, na pamiątkę gestu jaki Jezus Chrystus uczynił w czasie ostatniej wieczerzy z apostołami. Liturgia wielkoczwartkowa zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do miejsca adoracji - Ciemnicy. Tabernakulum pozostało puste. Adoracja przy Ciemnicy trwała do godz. 24.00. Od godz. 23.00 do 24.00 odprawiona została Godzina Święta, która właśnie w Wielki Czwartek ma szczególny wymiar, kiedy wspominamy pojmanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 424 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.