minsk 09W II Niedzielę Adwentu gościliśmy w naszej parafii o. Wiktora, który posługuje w Parafii Matki Bożej Loretańskiej w Mińsku. Jest to rzymskokatolicka parafia znajdująca się w mińskiej dzielnicy Sokół, w archidiecezji mińsko-mohylewskiej, w dekanacie Mińsk-Wschód, na Białorusi.
O. Wiktor na każdej Mszy św. głosił słowo Boże, w którym odnosząc się do trwającego Adwentu stwierdził, że ten czas jest nową szansą, którą Bóg daje człowiekowi, by odrodzić się i wzrastać w wierze.

Prosił o modlitwę w intencji misjonarzy Najświętszego Odkupiciela w Mińsku, którzy podjęli trud budowy kościoła w Mińsku. Kościół jest tam bardzo potrzebny, bo młode małżeństwa, młodzi ludzie, którzy tam mieszkają, do najbliższego kościoła w centrum mają ponad 20 km.
Prosił również o wsparcie finansowe, o pomoc dla chrześcijan w Mińsku, aby mogli mieć budynek, w którym mogą się modlić, w którym mogą powierzyć swoje życie Bogu.

Dnia 15 grudnia 2013 r. ks. arcybiskup mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz dokonał poświęcenia nowej kaplicy pw. Matki Bożej Loretańskiej w Mińsku. Uroczystość była podwójna, bo w tym dniu młoda wspólnota przeżywała także po raz pierwszy odpust parafialny. Nowo poświęcona kaplica znajduje się w dzielnicy Sokół i jest miejscem modlitwy parafii, która została utworzona 21marca 2013 r.
Sokół jest nową dzielnicą Mińska, zlokalizowaną w pobliżu lotniska międzynarodowego. Liczy osiem tysięcy mieszkańców i ciągle się rozwija. Kaplica jest aktualnie jedynym miejscem kultu religijnego dla katolików Sokoła. Jednocześnie jest pierwszą placówką redemptorystów na Białorusi poza diecezją grodzieńską.