Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

wlk sob 12Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego; dzień ciszy, oczekiwania i rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Cały dzień wierni przychodzili do kościoła, aby modlić się przy Grobie Pańskim – gdzie jest wystawiony Najświętszy Sakrament.
Wieczorem o godz. 19.00 rozpoczęły się w naszym kościele obchody Wigilii Wielkanocnej. Liturgia Wielkiej Soboty składała się z czterech części:

- Liturgii Światła – przed kościołem Panowie Strażacy z OSP na Dzikowie rozpalili ognisko, przy którym nastąpiło poświęcenie ognia. Ksiądz proboszcz Jan Zając w asyście ks. Piotra Gaja i Liturgicznej Służby Ołtarza wyszedł przed kościół i przy ognisku przygotował świecę paschalną, tzw. paschał, którą odpalił od ogniska. Przygotowanie paschału polegało na wyżłobieniu znaku krzyża oraz liter Alfa i Omega na świecy, umieszczeniu na niej pięciu ozdobnych czerwonych gwoździ jako symbolu ran Chrystusa oraz cyfry bieżącego roku na polach między ramionami krzyża. Następnie rozpoczęła się procesja do nieoświetlonego kościoła. W kościele świątyni wierni zapalili od paschału swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Ta część liturgii zakończyła się odśpiewaniem przez Pana Organistę Damiana Lisa Orędzia Paschalnego.
Następna była Liturgii Słowa, składająca się z czytań, których celem było przedstawienie całej historii zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. W Wielką Sobotę do liturgii powróciła, po blisko pięćdziesięciu dniach nieobecności, aklamacja Alleluja. Liturgię słowa zamknęła homilia, którą wygłosił ks. Piotr Gaj.
W Liturgii Chrzcielnej ks. Jan Zając dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Następnie zgromadzeni wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się szatana oraz wypowiadając słowa wyznania wiary.
Obchody Wigilii Wielkanocnej zakończyła Liturgia Eucharystyczna. Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty do godz. 23.00 trwała w kościele adoracja przy Grobie Pańskim.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.