Get Adobe Flash player

pokarmy 19Wielka Sobota to dzień wyciszenia i skupienia w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcone są pokarmy w koszyczku wielkanocnym. W tym roku, po raz kolejny z powodu epidemii, święta wiążą się z ograniczeniami i restrykcjami.

Na osiedlu Podłęże o godz. 10.00 ksiądz proboszcz Jan Zając poświęcił pokarmy przed domem osiedlowym. Zebrani mieszkańcy Podłęża życzyli naszym duszpasterzom błogosławionych Świąt Wielkanocnych, wszelkich łask Bożych i zdrowia.  W kościele pokarmy na stół wielkanocny święcone były od godziny 9.00 do 13.00 w odstępach półgodzinnych.

Zgodnie ze zwyczajem święciliśmy:
• chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
• mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
• jajka – które symbolizują nowe życie.
• sól – znak oczyszczenia i ochrony przed zepsuciem;
Oprócz tego w koszyczkach wielu rodzin znajdowały się także m.in. kawałki mazurka czy babki wielkanocnej, chrzan, a nawet ser. Obowiązkowym elementem jest także cukrowy baranek z czerwoną chorągwią – symbolizujący Chrystusa, który zwyciężył śmierć.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.