Get Adobe Flash player

zaduszki 16

"I choć ich życia płomień zgasł.
To myśli o nich są przez cały czas w nas."

Dzień Zaduszny - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych następuje po uroczystości Wszystkich Świętych - Kościół obchodzi to święto 2 listopada. W tym dniu pamiętamy o naszych najbliższych zmarłych i pochylamy się nad ich mogiłami, zapalamy znicze, idziemy na cmentarz i spełniamy uczynek miłosierny co do duszy, modląc się za naszych zmarłych.

Liturgia Zaduszek ukształtowała się w ciągu wieków. Obecnie obejmuje: liturgię godzin, trzy Msze św. oraz procesje. W naszym kościele po Godzinie Miłosierdzia została odprawiona Msza św. a po niej nabożeństwo za zmarłych. Udaliśmy się w procesji zadusznej wokół kościoła zatrzymując się przy 5-ciu stacjach, gdzie odmówione zostały modlitwy za zmarłych: kapłanów, krewnych, dobroczyńców, parafian i wszystkich. Piąta stacja odbyła się już w kościele, po powrocie procesji.

Na nas żywych spoczywa obowiązek udzielenia pomocy bliskim zmarłym. Wystarczą modlitwa, ofiarowany odpust zupełny, intencja Mszy świętej. Kiedy więc staniemy nad grobami bliskich, zastanówmy się, czy ci, którzy od nas odeszli, otrzymają tylko znicze i kwiaty ustawione przed 1 listopada, czy też ofiarujemy im dar nieporównanie cenniejszy – pomoc w osiągnięciu zbawienia. Jeśli wypełnimy swój obowiązek wobec zmarłych, nie zawiodą nas, kiedy już dołączą do grona zbawionych.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 369 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.