Get Adobe Flash player

czwartek18 kwietnia 2019 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Czwartku uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa służebnego.
W Wielki Czwartek podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00 odbył się obrzęd obmywania nóg dwunastu mężczyzn, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa.

Przed Liturgią Wieczerzy Pańskiej ks. proboszcz Jan Zając zaprosił 12 mężczyzn, aby usiedli na krzesłach ustawionych w nawie głównej kościoła, by zgodnie zapisaną w 13. rozdziale Ewangelii św. Jana sceną umycia nóg apostołom przez Pana Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, w przededniu Jego męki i ukrzyżowania, mógł wypełnić słowa Chrystus, który umywszy nogi swym 12 uczniom, polecił im, aby „czynili to na Jego pamiątkę”.
Tuż po wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. kaplicy przechowania (ciemnicy).

 

W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. msza krzyżma. Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu - przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W katedrach biskupi święcą w tym dniu oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i sakramentu chorych.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.