Get Adobe Flash player

papiez 11W związku ze świętem rocznicy poświecenia Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, które miało miejsce w dniu 22 października, wspomnienie obowiązkowe świętego Jana Pawła II, zostało przeniesione na z poniedziałku 22 października na czwartek 25 października.
W naszym kościele o godz. 18.00, po nabożeństwie różańcowym, obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, które tego roku przypada w 40 rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka (1978 r.).
Po Mszy św. zakończonej błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II mogliśmy oddać cześć naszemu Papieżowi całując Jego relikwie.

Kościół katolicki na całym świecie 22 października wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. Zmarły 2 kwietnia 2005 r. pierwszy w dziejach papież - Polak jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze wyznawców w czasach nowożytnych.

W czasie beatyfikacji bezpośredni następca papieża Wojtyły, który już w półtora miesiąca po śmierci swego poprzednika zezwolił, aby rozpocząć jego proces beatyfikacyjny, zapowiedział, że nowy błogosławiony będzie odbierał kult publiczny 22 października, czyli we wspomnienie rozpoczęcia jego pontyfikatu w 1978 r.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 1 maja 2011 r. Papież Benedykt XVI, wygłaszając formułę beatyfikacyjną powiedział: …“Mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października” –

Wiadomość ta zaskoczyła nieco wiele osób, gdyż w Kościele katolickim, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, obowiązuje zasada, że wspomnienie liturgiczne osoby wynoszonej na ołtarze jest zwykle dzień jej śmierci, czyli jej narodziny dla nieba. Nie jest to jednak reguła bezwyjątkowa i w pewnych ważnych wypadkach papież może uznać, że dzień śmierci nie jest najlepszym rozwiązaniem i wówczas wyznacza inny termin. Najczęściej chodzi o to, że w danym dniu jest już wspomnienie liturgiczne innego ważnego świętego lub święto, i aby nie dochodziło do nakładania się na siebie różnych istotnych rocznic czy wspomnień, wyznacza inny termin, ale w takiej czy innej formie związany z daną osobą.

W wypadku Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 r., w wigilię ustanowionej przez siebie w całym Kościele Niedzieli Miłosierdzia, Benedykt XVI przypomniał, że bardzo często jest to czas Wielkiego Postu, nierzadko Wielkiego Tygodnia, co nie sprzyja uroczystej i radosnej atmosferze, w jakiej wspominano by tego papieża. Wybrał więc inne ważne wydarzenie, związane z jego postacią, a mianowicie dzień rozpoczęcia jego pontyfikatu w 1978 r.
źródło: ekai.pl

Odzwiedzający

Odwiedza nas 264 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.