oaza 22W niedzielę 12 marca 2023 roku gościliśmy członków wspólnoty Ruchu Światło-Życie – Domowy Kościół, którzy w ramach spotkania formacyjnego przeżywali Rejonowy Dzień Wspólnoty. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną o godz. 11:30, której przewod-niczył ks. proboszcz Jan Zając, z udziałem ks. Krzysztofa Dzierżka – moderatora rejonowego wspólnoty Domowego Kościoła, który również wygłosił homilię, Ojca dominikanina Piotra Czerwonki OP - wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu - opiekuna Oazy Rodzin w tej parafii oraz ks. Sylwestra Utnika i ks. Stanisława Wdowiaka.

W czasie Mszy św. modlono się za całych ruch Światło-Życie, jego rodzinną gałąź Domowy Kościół rejonu tarnobrzeskiego, przeżywającego Rejonowy Dzień Wspólnoty, prosząc o powstawanie nowych kręgów rodzin, oraz rychłą beatyfikację Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego – założyciela ruchu.

W swojej homilii ksiądz Krzysztof Dzierżek pytał: „…Trzecia niedziela Wielkiego Postu. Niedziela, która w jakiś sposób pokazuje nam czy my pragniemy Boga, czy my mamy w sobie takie pragnienie, żeby być na Eucharystii, żeby być u spowiedzi świętej, żeby przyjmować komunię świętą. Czy my mamy pragnienie żeby z Bogiem rozmawiać codzienne? Czy w domu mamy takie miejsce kiedy wpatrujemy się w krzyż, w obraz święty, kiedy odmawiamy dziesiątek różańca, czy litanię ulubioną? Czy mamy takie pragnienie Boga? Czy nie tylko wtedy kiedy trzeba ale czuję to z potrzeby serca. Czy mamy pragnienie Boga?..”

Członkowie wspólnoty Domowego Kościoła przygotowali całą oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Po Eucharystii wspólnota Domowego Kościoła udała się do Domu parafialnego by realizować dalszą część Dnia Wspólnoty.

 

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Łączy w sobie charyzmaty dwóch ruchów: Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich „Equipes Notre Dame”.

Domowy Kościół jest gałęzią Ruchu Światło-Życie – wspólnotą, która chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym, w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół szczególną uwagę zwraca na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne:
• codzienna modlitwa osobista, tzw. „Namiot Spotkania”,
• regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
• codzienna modlitwa małżeńska,
• codzienna modlitwa rodzinna,
• comiesięczny dialog małżeński,
• reguła życia, tj. systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną,
• uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Dzięki wprowadzeniu z życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu.

Założycielem Domowego Kościoła jest sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987), który ściśle współpracował z s. Jadwigą Skudro RSCJ (1914-2009). Duchową kolebką jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyła się pierwsza Oaza rodzin.

Znakiem Domowego Kościoła są dwa greckie słowa FOS (światło) i ZOE (życie), wpisane w kształt krzyża wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu oraz ikona Świętej Rodziny.