100 latObchody 100-lecia powstania Legionu Maryi w Kurii Tarnobrzeg odbyły się w naszym kościele w dniu 7 września 2021 r. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której odmówione zostały modlitwy legionowe i część chwalebna różańca św. O godz. 16.00 odprawiona została uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. kan. Jan Zając – opiekun duchowy prezydium Legionu Maryi pw. Matki Bożej Róży Duchowej z naszego kościoła, z udziałem ks. kan. dr Mariusza Telegi - proboszcza z parafii w Miechocinie i ks. dr Witolda Płazy - proboszcza z parafii w Zakrzowie. Podczas Eucharystii legioniści dziękowali za 100 lat Legionu Maryi i prosili o dalsze łaski.

Na początku Mszy św. po odśpiewaniu hymnu Legionu Prezydent Prezydium Legionu Maryi działającego w naszym kościele pani Marta Wilk przywitała wszystkich mówiąc ze wzruszeniem:
- W wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września 1921 roku w Dublinie w Irlandii jak jest napisane w naszym podręczniku legionowym zebrała się grupa osób „…uklękli. Młode głowy pochyliły się nabożnie. Odmówiły inwokację i modlitwę do Ducha Świętego. Potem przez palce zmęczonych codzienną praca rąk zaczęły się przesuwać paciorki różańca. Po skończonej modlitwie zebrani usiedli i pod przewodnictwem Maryi, której figura stałą przed nimi, rozważali, jak mogliby najbardziej podobać się Bogu i rozszerzyć miłość do Niego na całym świecie. Z dyskusji narodził się Legion Maryi, w postaci jaką znamy dzisiaj.”
- I tak jak 100 lat temu gromadzimy się dzisiaj aby dziękować Panu Bogu przez ręce Maryi, za to że mimo różnych przeciwności i niełatwych lat w ciągu tego stulecia – modlitwa jak zawsze zwyciężyła. Dalej gromadzimy się i trwamy przy Maryi a ona prowadzi nas przez swojego Syna do Boga. Dziękując za te 100 lat pragniemy prosić Cię Maryjo, wspieraj nas, prowadź pod Twoimi sztandarami na naszych małych drogach i wypraszaj wszelkie łaski Bożego Miłosierdzia.
- W tym uroczystym dla nas dniu witam Prezydia Legionu Maryi z naszej Kurii Tarnobrzeg wraz z opiekunami, witam Zarząd naszego Komicjum Legionu Maryi z siostrą Kazimierą Malinowską na czele, wszystkich zebranych na Eucharystii, którzy jeszcze dzisiaj nie są legionistami ale może Maryja właśnie ich wybierze na swoich kolejnych orędowników – zakończyła swoje wystąpienie Prezydent Marta Wilk.

Następnie głos zabrała Prezydent Komicjum Tarnobrzeg siostra Kazimiera Malinowska, która podziękowała Prezydium Legionu Maryi z naszej parafii za zorganizowanie uroczystych obchodów 100-lecia Legionu Maryi i zaproszenie na obchody wszystkie Prezydia Kurii Tarnobrzeg. Odczytała list, który z okazji uroczystości 100-lecia powstania Legionu Maryi napisał od legionistów ks. Rafał Cudziło - diecezjalny opiekun duchowy legionistów.

Podczas wygłoszonej homilii ks. Jan Zając rozważał temat powołania legionowego nawiązaniu do ewangelii dnia dzisiejszego. „…Miejcie świadomość waszego legionowego powołania, bo to jest jakieś powołanie, do którego was Bóg wezwał, a wyście odpowiedzieli. Podziękowały legionistom za ich modlitwę, troskę i zaangażowanie o dobro i świętość człowieka i Kościoła. Podziękował za to wszystko, co robią dla Kościoła i życzył, aby w tej pracy nie ustawali, bo są Kościołowi potrzebni, niezbędni.

Na uroczystość przybyło kilkudziesięciu legionistów z Prezydium z Woli Baranowskiej, Durd, Chmielowa, Nagnajowa, Sobowa, Zakrzowa, z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, parafia Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu i Prezydium z naszej parafii.

Świętowanie zakończyła wspólna radosna Agapa w domu parafialnym, przy kawie, herbacie i wypiekach przygotowanych przez legionistki z naszego Prezydium. Był też piękny, okolicznościowy tort z okazji 100-lecia powstania Legionu Maryi.