pielgrzymka 12W środę 11 sierpnia 2021 r. o godz. 4.30 pielgrzymi Grupy św. Barbary wyruszyli na XXXVIII Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Diecezjalna Sandomierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę trwała od środy 4 sierpnia do czwartku 12 sierpnia. Hasłem pielgrzymki były słowa z Ewangelii według św. Jana: „Chrystus Drogą, Prawdą i Życiem”. W tym roku w „pielgrzymkowej sztafecie” przeszło 1960 osób, a w grupie namiotowej całą trasę przemierzyło 96 pątników.

Na pielgrzymkę w formie sztafetowej grupa św. Barbary wyruszyła czterema autokarami, w których na pątniczy szlak wyruszyło 200 pielgrzymów. Przewodnikiem grupy był ks. Piotr Wilk. Pielgrzymi z naszej parafii, pod przewodnictwem ks. Jana Zająca, którzy najliczniej w dekanacie tarnobrzeskim stawili się w tym roku na pielgrzymkę, wyruszyli autokarem sprzed naszego kościoła o godz. 4.30 do parafii św. Barbary. Następnie wyruszyliśmy z Tarnobrzega do miejscowości Lgoczanka, gdzie w Kaplicy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy po krótkiej modlitwie i informacjach organizacyjnych ruszyliśmy na Jasną Górę. Pogoda była wymarzona na czas pielgrzymowania: słońce niezbyt mocno przygrzewało, wiaterek towarzyszył nam cały dzień, drzewa na trasie dawały dużo ożywczego cienia a postoje pozwalały na zaczerpnięcie sił do kolejnych etapów pielgrzymki.
W godzinach popołudniowych dotarliśmy na Górę Przeprośną oddaloną o kilometr od Olsztyna gdzie wspólnie z grupą namiotową św. Józefa, która również pielgrzymowała do Matki Bożej wzięliśmy udział we Mszy św., na której kazanie wygłosił przewodnik grupy ks. Piotr Wilk. Po Mszy św. nastąpiło zakończenie pielgrzymowania połączone z podziękowaniami poszczególnym grupom osób, które dbały o bezpieczeństwo pielgrzymów. Podziękowania skierowano również do księży i kleryków biorących udział w pielgrzymce, do młodzieżowych grup muzycznych, które przez cały dzień ze śpiewem i modlitwą razem z pielgrzymami przemierzyły trasę około 27 km. Po wręczeniu okolicznościowych prezentów dla wybranych osób ruszyliśmy do Olsztyna by tam wsiąść do autokarów, które zawiozły nas od Matki Bożej na Jasną Górę. Na godz. 21.00 udaliśmy się do kaplicy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej gdzie wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim. Po błogosławieństwie udzielonym przez kilku biskupów, którzy również przybyli do Częstochowy pokłonić się Matce Bożej wyruszyliśmy w drogę powrotną na nocleg do własnych domów.