kolumb 12Nasza parafia od 29 do 30 czerwca 2021 r. przeżywała peregrynację relikwii bł. ks. Michaela J. McGivney - założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. We wtorek 29 czerwca 2021 roku na początku Mszy św. o godzinie 18.00 do naszej parafii zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. ks. Michaela McGivney’a.
Ks. Michael był amerykańskim kapłanem, który założył męską wspólnotę Rycerzy Kolumba. Relikwie tego błogosławionego możemy gościć w naszym kościele dzięki wspólnocie Rycerzy Kolumba działającej przy parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.

Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności dla naszego trudnego czasu. Dostrzegamy również, że Bóg tak jak powołał księdza Michaela, tak powołuje i nas byśmy byli prawdziwymi świadkami jego miłosierdzia w świecie. Zaufajmy Bogu. Jest z nami Chrystus niezawodny dawca nadziei, Pan Życia – mówił ks. proboszcz Jan Zając modląc się wspólnie z zebranymi w naszej świątyni parafianami i Rycerzami Kolumba.

Peregrynacji towarzyszyła również wystawa przedstawiająca życie bł. ks. McGivney’a. W dniu następnym 30 czerwca 2021 r. o godz. 17.15 pożegnaliśmy Rycerzy Kolumba, którzy z relikwiami bł. ks. Michaela McGivney’a udali się do kolejnego kościoła.

Ojciec Święty Franciszek uznając świętość życia księdza Michaela, którego życie było rozpięte pomiędzy 12 sierpnia 1852 a 14 sierpnia 1890 roku, a więc zaledwie 38 lat, wskazał na znaki opatrznościowej troski Boga o zbawienie każdego człowieka. Postać błogosławionego księdza Michaela, syna emigrantów irlandzkich, najstarszego z 13 rodzeństwa pokazuje nam wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, ale darem którym należy się dzielić.

Poprzez swoją służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, zwłaszcza emigrantów, będąc sam znakiem miłosierdzia Bożego. Organizował działania, które kształtowały braterską wspólnotę. Był z ludźmi w ich smutkach, w czasach pandemii, śmierci i żałoby. Nieobce mu były więzienia i szpitale. Widząc zagrożenia idące od wielu tajnych, antykatolickich organizacji, które odciągają od wiary katolickiej mężczyzn za cenę awansu społecznego i zawodowego, założył w 1882 roku organizację dla katolickich mężczyzn Rycerze Kolumba. Ich pierwszym zadaniem było stawanie w obroni wiary, dobro i godność rodziny oraz praw obywatelskich katolików.

Do zasadniczych celów Rycerzy Kolumba według zapisu założyciela było zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnej pomocy w czasie choroby oraz by zapewnić godny pochówek zmarłym i finansową pomoc rodzinom zmarłych członków. Na przełomie 1889 i 1890 roku podczas światowej pandemii, która sparaliżowała świat, ksiądz Michael oddając się całkowicie posłudze kapłańskiej, troszcząc się o ofiary pandemii, sam ciężko zachorował na gruźlicę i 14 sierpnia w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeszedł z życia do życia z Chrystusem na wieczność.