unizenieW Wielki Piątek 19 kwietnia 2019 r. w czasie Godziny Miłosierdzia została odprawiona w naszym kościele modlitwa uniżenia. Modlitwa uniżenia – leżenie krzyżem - to modlitwa pokutna i wynagradzająca, która jest znakiem najgłębszej adoracji oraz pokuty. Ksiądz proboszcz Jan Zając przed godziną 15.00 powiedział do zebranych wiernych na adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy, że leżenie krzyżem zwane także prostacją znane było w Starym Testamencie.

- Jest to jeszcze większe uniżenie siebie wobec Majestatu Bożego aniżeli klęczenie. Leżenie krzyżem symbolizuje najgłębsze poniżenie siebie i najusilniejszą modlitwę. Lepiej niż słowa wyraża ono całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości – powiedział ksiądz Jan.
Zaprosił wiernych do modlitwy uniżenia i sam padł krzyżem przed Najświętszym Sakramentem. Kilka osób dołączyło do księdza proboszcza i również położyło się krzyżem przed Najświętszym Sakramentem w modlitwie uniżenia. Bo modlitwa uniżenia jest to modlitwa, która usuwa konsekwencje, skutki naszych grzechów poprzez całkowite uniżenie w żalu za grzechy, skrusze serca i pokucie. Gdy się uniżasz, Bóg wylewa na całą twoją rodzinę swoje miłosierdzie. Jest ona potężną modlitwą wołania o ratunek i pomoc do Boga w sytuacjach najtrudniejszych (dla narodu, świata, rodziny).